Posted by: henrikas | 2008-05-07

Šv. Lorenco katedra || Cathedral of St. Lawrence || Cattedrale di San Lorenzo

Ženova – tai nedidelis miestelis Šiaurės vakarų Italijoje, tarp kalnų, ant Viduržemio jūros kranto.

Turbūt neteisinga būtų jį vadinti mažu, atsižvelgus į tokius faktus, kaip kad jame gyvena daugiau nei 700 tūkst. žmonių ir turi savo Metro. Todėl leisiu sau jį pavadinti dydžiu miestu, kuris garsus savo istorija – užtenka vien paminėti faktą, kad čia gimė Kristupas Kolumbas (Christopher Columbus), įspūdingas savo architektūra – kaip kad Šventojo Lorenco katedra, kurią galima rasti pačioje senosios Ženovos širdyje – centre.Ženovoje lankausi antrą kartą ir manau, kad tai nepaskutinis mano vizitas į šį nuostabų miestelį. Bet turbūt kiek besilankyčiau šiame mieste – būtinai aplankysiu Šv. Lorenco katedrą. Mano nuomone, tai nuostabus grožis. Pirmą kartą čia atvykus, atsisėdau ant laiptų atokiau nuo katedros ir stebėjau… Minutės bėgo, o galvoje sukosi mintys, kad man pasisekė, kad aš turiu tokią galimybę stebėti šią nuostabią rainąją katedrą.

Manoma, kad ši katedra buvo pradėta statyti 5-6 amžiuje. Savo gyvavimo pradžioje ji buvo pavadinta Šventojo Siruso (Ženovos vyskupo garbei) vardu, tik vėliau, 1118 metais, buvo pervadinta į dabartinį vardą. Šventasis Lorencas buvo vienas iš septynių senovės Romos diakonų, 258 metais persekiojamas ir kankinamas Romanų imperatoriaus Valeriano, keista, bet šio vardo reikšmė yra mums gerai žinomo žolinio augalo pavadinimas – valerijonas, įdomu ar tai turi kelti mums kokių nors asociacijų…

Pastato statymas užtruko pakankamai ilgai, netgi iki 16 amžiaus, todėl šioje įdomioje katedros konstrukcijoje, beje kurį išsilaikė amžius, galime įžvelgti Pizos, Lombardijos ir Prancūzijos meistrų darbą, kurie sugebėjo šiam pastatui suteikti įdomų stilių mišinį, kas netgi labai atsispindi juodai baltame fasade. Pasivaikščioję po Ženovą galime aptikti daugiau dryžuotu pastatų, manoma, kad būtent šiam miesteliui būdingas šis rainasis stilius, nors panašių objektų galima aptikti ir Toskanos apylinkėse. Taip pat būtina paminėti gotikinius, baltai juodai dryžuotus, paradinius įėjimus. Kiekviename iš jų yra iškaltos istorijos skulptūrose. Kaip kad virš pagrindinio įėjimo pavaizduota Šv. Lorenco kančia.

Teko pabuvoti nevienoje Italijos bažnyčios ar katedroje – jos visos mirgu marga, bet čia paprasta – patiri kažkokį paprastumo ir didingumo jausmą. Netgi lubos kurios paprastai visur yra išpaišytos, čia – baltos. Bet šis reiškinys turi pateisinamą priežastį – 1941 metais į katedrą pataikė bomba, tik atsitiktinumo dėka ji nesprogo. Bet gal taip ir geriau, nes man tai labiau patinka.

Šitas paveiksliukas yra mano mėgstamiausias. Nežinau koks ten dešinėje esantis pastatas, bet juos abu sudėjus gauname įspūdingą vaizdą. Kviečiu ir jumis pasimėgauti katedros vaizdais, nors ir nuotraukomis neperteiksi to įspūdžio, vaizdo ir grožio, bet nors truputi…

Daugiau nuotraukų…

Papildoma informacija:

Kasinėjimų metu katedros viduje buvo rastos sienos, grindiniai iš Romanų laikų. Taip pat po zakristija buvo rasti iki krikščioniškieji sarkofagai, kas leidžia teigti, kad šį katedra pastatyta ant pagoniškų kapinių.  

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Kategorijos

%d bloggers like this: